(Видео) Што претставува батаљонот АЗОВ – неонацисти со вкоренет шовинизам и антисемитизам

t

Некои ги сметаат за патриоти и мал дел од војската, а репортажи од повеќе западни медиуми јасно ги нарекуваат нео-нацисти уште од нивното формирање во 2008 година. Азовското братство е една од поголемите парамилитантни групации кои речиси автономно оперираат во Украина, а одговорни се за злочини врз локалното население. Документирани се нивните напади врз Ромите и ЛГБТК-луѓето во 2018 година среде Киев, пишува АлЏезира. Бројат 900 члена на терен, но ги има и во парламентот и институциите, што ги прави влијателни во политиката.

– Целта на Украина е да ги води белите раси во светот во последната крстоносна војна … против Untermenschen (инфериорните раси) предводени од Семитите – изјави нивниот водич Андриј Билецки во 2010 година.

Билецки(42) го нарекуваат и Белиот водач. Пет години беше пратеник во Собранието од партијата Национален корпус, а го напушти бојното поле. Тој ги основаше и групите Патриот на Украина и СНА, од кои настана доброволната пешадија на Азов.

Пред да одат во борба со Чеченците, на пример, борците од Азов ги премачкуваат своите куршуми со свинска маст, барем така стоеше во едно Твитер-видео. Тие се алибито на Путин за неговата „денацификација“ на Украина, но нивната популарност оди преку границите на Европа. Крајни десничари од три континенти веќе барале да се приклучат на оваа групација.

Црна свастика на жолта заднина

Во 2015 година, Андриј Дијаченко, тогашниот портпарол на полкот, изјави дека 10 до 20 отсто од регрутите на Азов биле нацисти. На пример, на униформата тие го носат неонацистичкиот симбол Wolfsangel, кој наликува на црна свастика на жолта заднина. Групата вели дека тоа е само амалгам од буквите „N“ и „I“ кои претставуваат „национална идеја“.

„Украина е единствената нација во светот што има неонацистичка формација во своите вооружени сили“, напиша дописникот на американското списание „Нејшн“ во 2019 година.

Ова се нашите најдобри воини
Неколку месеци по повторното заземање на стратешкиот пристаништен град Мариупол од сепаратистите поддржани од Русија, единицата беше официјално интегрирана во Националната гарда на Украина на 12 ноември 2014 година и доби високи пофалби од тогашниот претседател Петро Порошенко.

– Ова се нашите најдобри воини – рече тој на церемонијата на доделување награди во 2014 година.

– Нашите најдобри волонтери.

Кој ги финансираше Азов?

Пред да стан дел од војската Азов беше приватно финансиран од олигарси. Најпознат од нив е Игор Коломојски, енергетски магнат милијардер и тогашен гувернер на регионот Дњепропетровска. Покрај Азов, Коломојски финансираше и други доброволни баталјони како што се единиците Днипро 1 и Днипро 2, Аидар и Донбас.

Азов доби рано финансирање и помош од друг олигарх: Серхи Тарута, милијардер-гувернер на регионот Доњецк. Во 2014 година, укранскиот министер за внатрешни работи ги поддржа да станат дел од украинската војска, ценејќи дека војската е многу слаба да се бори со проруските сепаратисти во Доњецк и Луганск.

Светот ги осуди нацистите во Украина

Извештајот од 2016 година на Канцеларијата на Обединетите нации на Високиот комесаријат за човекови права (OCHA) го обвини Азовскиот полк за кршење на меѓународното хуманитарно право.

Извештајот ги детализираше инцидентите во периодот од ноември 2015 година до февруари 2016 година, каде што Азов го вгради своето оружје и сили во користени цивилни згради и раселени жители по ограбување цивилни имоти. Во извештајот, исто така, се обвинува баталјонот за силување и тортура врз затвореници во регионот на Донбас.

САД ги забрани Азов, но потоа ја укина забраната

Во јуни 2015 година, и Канада и Соединетите Држави објавија дека нивните сопствени сили нема да го поддржат или обучуваат Азовскиот полк, наведувајќи ги неговите неонацистички врски. Следната година, сепак, САД ја укина забраната под притисок на Пентагон.

Во октомври 2019 година, 40 членови на Конгресот на САД, предводени од претставникот Макс Роуз, потпишаа писмо со неуспешно повикување на американскиот Стејт департмент да го назначи Азов како „странска терористичка организација“.

Фејсбук го прогласи Азов за „опасна организација“ од типот на ИСИС

Во 2016 година, Фејсбук за прв пат го прогласи Азовскиот полк за „опасна организација“. Групата беше ставена под ознаката Tier 1 на Facebook, која вклучува групи како што се Кју Клукс Клан и ИСИС. Забранети се и корисници кои се занимаваат со пофалби, поддршка или претставување на групи од Ниво 1.

Ќе дозволиме пофалби за украинската армија, но не и за неонацизмот

Сепак, на 24 февруари, денот кога Русија ја започна својата инвазија, Фејсбук ја укина забраната, велејќи дека ќе дозволи пофалби за Азов.

– Засега, правиме тесен исклучок за пофалби на Азовскиот полк строго во контекст на одбрана на Украина, или во нивната улога како дел од украинската национална гарда – изјави за Бизнис портпаролот на Мета за Инсајдер и додаде:

– Но, ние продолжуваме да го забрануваме секој говор на омраза, симболика на омраза, пофалби за насилство, генерички пофалби, поддршка или претставување на полкот Азов и секоја друга содржина што ги нарушува стандардите на нашата заедница.

Ова секако ќе им предизвика главоболки на модераторите на Фејсбук кои мака ќе мачат да разграничат и ќе им треба време да одгатнат дали некој фејсбук-пост е пофалба на украинската армија или директна пофалба на нео-нацизмот, ако во постот се спомнат имињата на некои од овие групации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бела куќа: Русија знае што ќе се…

Високи функционери на американската администрација и порачаа…

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…