(Видео) 10.000 Чеченци маршираат кон Украина

t

На видеа кои се појавија на интернет може да се забележат десетици илјади Чеченци, во воена опрема како маршираат кон Украина.

Историски, Чеченците се познати и како Кисти и Дурџуки, ти се североисточна кавкаска етничка група од народите Нах, родени во Северен Кавказ во Источна Европа. Чеченските и ингушите се колективно познати како Вајнах (што значи наш народ на двата јазика) од 1930-тите и претходно биле познати како Нахчи. Огромното мнозинство Чеченци денес се муслимани и живеат во Чеченија, република Русија.

Северен Кавказ бил нападнат многу пати низ историјата. Неговиот изолиран терен и стратешката вредност што аутсајдерите ја ставаат на областите населени од Чеченци придонесоа многу за етосот на чеченската заедница и помогнаа да се обликува нејзиниот национален карактер.

Чеченското општество традиционално е егалитарно и организирано околу многу автономни локални кланови, наречени „типи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Путин: Светот се приближи до точка од…

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…