Објавено на:

(Видео) 3aбранила влез на Ѓоковиќ, бидејќи навива за Надал: Сpамна изјава на политичарка од Австралија

t

Министерката за спорт во Владата на сојузната држава Викторија го откри својот миленик.

Новак Ѓоковиќ моментално е во притвор, полицијата го обезбедува на аеродромот во Мелбурн бидејќи визата не му е доволна за влез во сојузната држава Викторија. Иако лекарите му одобрија учество на Австралија опен, најдобриот тенисер на светот не може да стигне до Мелбурн, бидејќи во тоа го спречуваат локалните власти.

Меѓу луѓето кои ја донесоа контроверзната одлука е и министерката за спорт на локално ниво, Јала Пулфорд, жена која го шокираше тенискиот свет со изјавата дека се надева дека трофејот во Мелбурн ќе го освои Рафаел Надал.

За време на приклучувањето на вестите на каналот „7News“ од Мелбурн, еден од соговорниците ги наброја успесите на Новак и истакна дека освојувањето на 21. Грен слем ќе го направи рекордер во таа категорија. Тоа би било адут во дебатата за најдобрите на сите времиња, но Јала се надева дека тоа нема да се случи.

Па, се надевам дека Надал ќе го освои трофејот, рече таа во програмата во живо.

Погледнете ја реакцијата на Јала Пулфорд на самиот крај од видеото:

Ваквиот став на жена која може да забрани влез во сојузната држава е многу контроверзен бидејќи го фаворизира шпанскиот тенисер, односно може да му создаде проблеми на српскиот играч иако тој досега постапуваше според правилата.

Ѓоковиќ поднел барање за медицинско ослободување, кое му било одобрено, а сега се бори со цариниците кои го држат во притвор – го чува полиција и нема контакт со никого. Освен тоа, премиерот на Австралија не гледа благонаклонето кон него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австралија ќе назначи специјален советник за истрага…

Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој…

Тинејџерка избодела соученик во училиште во Перт

15-годишно девојче е обвинето дека избодело 16-годишно…

Австралија им се извини на жртвите од…

Скандалот со талидомид е „едно од најтемните…

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…