(Видео) Aлбански платеници во Украина: Спремни сме за војна со Русија и спречување на руска агресија

t

Емануел Базањи неколку години служел во албанската војска во пешадискиот баталјон. Воената кариера ја завршил во Тирана, но веќе две години ја продолжува како дел од украинската армија.

Во интервју со новинарот на Топ чанел, Мухамед Велиу, тој објаснува зошто донел одлука да и се придружи на армијата на оваа земја која од момент во момент нервозно чека да биде нападната од Русија. Подготвени сме со помош на сојузниците, вели Емануел да го издржиме секој руски напад.

Мухамед Велиу: Емануел ти благодарам за ова интервју со мене на Топ чанел. Колку долго сте во Украина?

Емануел Базањи: Благодарам господине Велиу. Поздрав од Украина. Поминаа скоро две години откако живеам овде во Украина.

Мухамед Велиу: Како замина во Украина и како се приклучи на украинската војска?

Емануел Базањи: Моите почетоци овде не се директно поврзани со војната. Само што дојдов во оваа земја да започнам нов живот, плус да му подадам рака на украинскиот народ затоа што и за време на војната во поранешна Југославија многу Албанци се сеќаваат на историјата, нема потреба да се повторува. Но, многу Албанци кои имаат свежа меморија се сеќаваат што претрпеа Косово и Албанија за време на конфликтот во поранешна Југославија.

Потоа случи Грузија во 2008 година, истото сега се случува во Украина. Со оглед на тоа дека главниот актер во сето ова, кое е поврзано и со надворешната политика е хегемонијата што ја користи Русија е насилството заедно со агресијата што ја врши врз народите. Јас сум во роднинска врска со Мамук, тој е ветеран од војната во Грузија, ветеран во војната во Чеченија, ветеран од војната во Украина и исто така многу членови на мојата група каде што моментално сум каде што имаме блиски пријателства . Учествуваа во војната на Косово со КФОР и направивме одбивање на српските трупи од териториите на Косово. Моето доаѓање овде во Украина, официјално поврзувајќи се со Мамук.

Мухамед Велиу: Кои се вашите обврски како војска во таа формација каде што припаѓате?

Емануел Базањи: Сакам да појаснам нешто. Многу луѓе ова го нарекоа со најчудните зборови. Ние сме копнена сила на редовната украинска армија. Вооружените сили на Украина наречени ЗСУ. Како што кажав дел од копнените сили, моторизираната бригада. . Бројката сезголемува. Моторизираната пешадиска бригада има задача да ги унапредува пешадиските сили, да се движи и напредува во формации кон побрза борба, а не кон едноставна пешадија.

Мухамед Велиу: Има ли други Албанци или граѓани од Балканот кои се приклучиле на украинската војска?

Емануел Базањи: Интересно и убаво прашање. Тука во Украина има многу Албанци кои се дел од украинската армија. Повеќето од нив се украински Албанци, родени и израснати овде. Топ чанел во минатото има направено многу убав документарец за нив. Со мене зборуваат албански кога ги запознав. Јас сум со Албанци овде, но не само доселеници или родени во Албанија. Има многу од Балканот. Има момче од Словенија, Хрватска од Црна Гора. П 27 земји во светот. Повеќето од нас кои сме официјално ангажирани во украинската армија се претежно Американци, Британци, Французи, Австралијци, сме имале дури и колеги од Јапонија.

Сакам да го истакнам фактот дека сме во единица од посебно значење, елитен дел од украинската армија. Тој е класифициран како одделение за специјални операции, бидејќи е едно од најстарите одделенија што ги има Украина од почетокот на војната во 2014 година по револуцијата Евро-Мајдан, кога започна војната. Да подвлечам дека ова одделение на почетокот на војната беше за тренинг на армијата. Во исто време ние беме на фронтот за време на војната. Сега повеќето од групата се од САД, британските специјални сили, вклучително и NAVY SEALS, SAS или GREEN BERETS, а Грузијците се целосно обучени во најпрестижните институции, американските воени академии.

Мухамед Велиу: Украина денес е светска вест. Бидејќи сте таму на теренот, колку е блиска или далеку руската окупација?

Емануел Базањи: Мило ми е што вашата телевизија Топ чанел често се занимава со оваа тема. Среќен сум за вашата заинтересираност за луѓето да знаат низ што поминуваат овие луѓе овде какви страдања имаат секој ден. Студената војна не е само војна на зборови. Тоа ги оптоварува луѓето психолошки. Гледајќи ги лицата на луѓето овде, во каква состојба е Украина денес, мислам дека тоа може да биде прашање од часови до неколку денови. Не разговараме за месеци. Ова се заснова на информации што ни ги донесоа Американците и сојузниците во НАТО.

Мухамед Велиу: Како народот на Украина го доживува овој праг на војна?

Емануел Базањи: Многу е тешка ситуација да се видат мајки, деца, збунети луѓе во градот како се обидуваат да купат сè само за да преживеат. Тие земаат резерви на вода и гориво знаејќи дека температурите овде се минусни . Животот на граѓаните лесно може да биде загрозен во овој период каде што секако има пандемија. Во главите на луѓето владее хаос дека Русите ќе ги бомбардираат и нападнат. Тоа е многу голем страв. Овде не зборувам за воениот аспект. Ние сме тука. Имаме задача. Дадовме ветување на украинската влада затоа што сите сме со документација, договори. Ние сме дел од ова место за да помогнеме.

Мухамед Велиу: Ако Русија ја окупира Украина, дали оваа земја има воен капацитет да се одбрани и да ја запре руската агресија?

Емануел Базањи: Украина во 2014 година по револуцијата на Евро-Мајдан беше уништена уште од времето на поранешниот Советски Сојуз. Русија беше многу среќна што ја виде редовната армија на оваа земја во таква состојба. Додека зборуваме во овој момент во ова интервју, Украина и нејзината војска имаат капацитет да се одбранат. Многу сум уверен дека со помош на Американците, Британците и другите сојузници, кои ни помогнаа неодамна, вклучително и политичка поддршка преку санкции против Русија од европските земји и САД, Украина е способна да издржи целосен напад . Земајќи ги предвид средствата што ги имаме, поставуваме модерни населби за населението. Тоа е добро организирана структура за оваа војна бидејќи има подготовка во последните 8 години за најлошото. Многу е добро што ги имаме овие средства и способност да се браниме.

Мухамед Велиу: Како вашето семејство во Албанија ја дочека одлуката што ја донесовте да заминете во Украина, а потоа да се приклучите на локалната војска таму?

Емануел Базањи: Верувајте, господине Велиу, ова е многу лично прашање. Сепак јас ќе одговарам. Многу луѓе кои ме познаваат во Албанија, поранешни колеги од вооружените сили со кои имав пријатели и споделувам со нив многу убави спомени, вклучително и многу почит кон нив, вклучително и сите Албанци кои ќе го видат и прочитаат ова интервју, сакам да го кажам ова . Јас сум во оваа состојба, во овој нов живот што го започнав овде, сам сум поради фактот што никој од моето семејство веќе не е жив, вклучително и мојот помал брат. Така, да è што започнав овде го започнав за моите цели врз основа на емотивната страна и онаа на срцето.

Сакам да им помогнам на овие луѓе да не го трпат тоа што го претрпеа косовските Албанци во времето на поранешна Југославија, за време на војната во Грузија и денес во пресрет на војната во Украина. Ова го направив и поради фактот што Албанија е позната како земја со позитивни луѓе кои можат да помогнат. Се обидов да и го посветам на Албанија и медалот што го добив овде на целиот албански народ и на сите луѓе кои ме сакаа и ме поддржуваа. Многу ми е мило што кога ќе го слушнат зборот Албанија велат леле Албанија ни помага. На сите што ги среќавам им кажувам дека и Косово е Албанија.

И Косово даде силни изјави за помош на Украина. Овде сум како поединец, имам и личен живот бидејќи официјално живеам во оваа земја и избрав да живеам овде, не избрав да бидам дел од грчката, француската или американската армија како многу други Албанци. Избирам да го имам мојот живот овде и да се соочам што и да се случи.

Мухамед Велиу: Кога во Албанија, повикувајќи се на американски медиум, беше дадена веста за вашиот ангажман во украинската армија, имаше различни коментари. Верувам дека си прочитал. Какви чувства ти оставија бидејќи многу од нив беа во многу негативни тонови кон тебе?

Емануел Базањи: Не можев да ги прочитам сите коментари. Да речеме дека едвај можев да прочитам некои од нив кога ми се укажа прилика. Многу Албанци употребија најбанални навреди, што не остава убаво чувство дека еден Албанец така се изразува кон друг Албанец. Многумина од нив моето доаѓање овде го нарекоа лудило. Многу други го оценија тоа што го правам овде како нешто незаконско. Други го поврзуваат со политика или религија.

Сакам да му кажам на секој Албанец дека ова нема никаква врска со религија или политика. Тоа е затоа што сите ние овде сме редовни војници. Ние ги извршуваме должностите на земјата на која сме избрале да и служиме и да ги живееме нашите животи. Еве ме во моментов ова е мојот живот и тоа е она што го избрав. Само се чувствував тажно кога ги прочитав тие коментари од моите сонародници и други комети од странци. Не ги очекував овие коментари од моите сонародници откако поминав неколку години од мојот живот во Албанија, освен што заминав и почнав нов живот, се сеќавам на Албанија и ми недостига Албанија.

Мухамед Велиу: Емануел ти благодарам за сите овие коментари во ова твое интервју од Украина за Топ чанел.

Емануел Базањи: Ви благодарам и господине Велиу за работата што ја работите. На сите Албанци преку вас им посакувам најдобро здравје во овие времиња на пандемија да бидат безбедни и заштитени. Поздрав до сите вас од Украина. Ви благодарам.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под…

Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола,…

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал…

13-годишниот Дарјан Мирчевски од Скопје освои златен…

Левица: Нови задолжувања од 548 милиони евра,…

Новата министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска,…

Хаос во цел свет: Откажани се летови,…

Голем број компании, банки, медиуми и авиокомпании…

Градоначалникот на Струмица заврши на инфузија, вдишал…

Струмичкиот градоначалник, Костадин Костадинов, вчера завршил на…