(Видео) Eкcплодиpaше автомобил: Изгope архивата и целата сметководствена и финансиска документација од претходното раководство на Улици и патишта?

t

Во доцните вечерни часови, околу 1 часот по полноќ се запалија бараките на Јавното претпријата Улици и патишта.

Според информациите на противпожарната бригада и В.Д. директорот пожарот започнал со експлозија на приватно возило паркирано на јавен простор. Пожарот потоа според информации од противпожарната бригада се префрлил на околните бараки на Јавното пртепријатие, а само брзата реакција на чуварот кој ги пријавил во пожарна ги спасила бараките да не изгорат до темел.

Инфомакс утринава разговараше со директорот на претпријатието Борис Настов кој ни посочи дека се уште не е завршен увидот во објкетот, а не е ниту безбедно да се влезе во објектот па така не може со сигурност да потврди што се е уништено во објектот.

Во објектот се наоѓала целата сметководствена и финансиска документација од претходното раководство на Улици и патишта во која спаѓаат јавни набавки, договори, човечки ресурси и останата документација.

-Не можеме со сигурност да потврдиме што се е уништено. Се уште не е завршен увидот, објектот не е безбеден за да ја констатираме штетата. Во објектот се наоѓаше целокупата документација на претпријатието, но сега за сега не знаеме што е уништено, вели Настов.

Ова не прв ваков сомнителен пожар во јавна институција кој наведува на можно уништување на документација поврзана со работата на државен орган.

Претходно изгореа канцелариите на Министерството за животна средина, лоцирани во зградата на поранешна Комерцијална банка, а најкритичен е првиот кат каде што се наоѓаше и Државниот инспекторат за животна средина.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ тогаш обвинуваше дека во пожарот изгоре документација што укажува на финансиски малверзации во оваа државна институција.

Видео – ММС

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Поранешен телохранител на Путин: Има патолошки…

Владимир Путин никогаш не користи мобилен телефон…

Мртва жена пронајдена во стан во Скопје!

На 24.09.2023 во 20:45 во Полициската станица…

СРПСКАТА ЛИСТА ТВРДИ: НАЈМАЛКУ ДВАЈЦА СРБИ СЕ…

Српската листа денеска во името на целиот…

Арсовска се сретна со новоименуваниот австриски амбасадор…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

Македонија, земја на легенди, земја на слава,…

Македонија, земја на легенди, земја на слава,…