Објавено на:

Луганск тврди дека Украина сака да испровоцира конфликт

t

Ситуацијата на контактната линија во Донбас драстично се влошува, изјави официјалниот претставник на Народната милиција на Луганската Народна Република, Иван Филипоненко. Според него, позицијата на украинската армија постојано отвора оган врз Народноослободителната војска, а целта е да се провоцира и да се одмазди против Народната милиција.


Според разузнавањето ЛНР, украинските сили се подготвуваат да започнат борбени операции.

– „Само во последните 24 часа, украинската армија истрела 29 тешко оружје… Од почетокот на денот осум пати го прекршиле прекинот на огнот. „Сметаме дека целта е Народната милиција да провоцира и да возврати, што би било причина за почеток на украинската агресија врз Донбас“, изјави Филипоненко за новинарите.


Разузнавањето ЛНР има информации дека диверзантските единици пристигнуваат во неколку населени места под контрола на Киев.
Главна задача на специјалните единици е да го засилат снајперскиот оган во тие области, да вршат диверзии.


Во исто време, додава Филипоненко, украинските сили ја засилија операцијата со беспилотни летала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…