Владата на Мицотакис го преживеа гласањето недоверба

t

По обилните снежни врнежи кои ја парализираа Атина и околината, опозицијата побара гласање за доверба на владата, а Ципрас го обвини Мицотакис дека „се повлекува во балонот создаден од неговите дворски будали и неспособни анкетари“.

Тој го повика премиерот да поднесе оставка и да распише нови избори, година и пол пред истекот на неговиот четиригодишен мандат.

Ципрас го исмеа извинувањето на Мицотакис, кое тој го испрати до граѓаните два дена по силното снежно невреме.

Од вкупно 300 пратеници во грчкиот парламент, 156 го поддржаа кабинетот на Кирјакос Мицотакис по тридневната дебата на која поранешниот премиер и актуелен лидер на опозицијата Алексис Ципрас остро го критикуваше Мицотакис.

„Го преживеа гласањето за доверба“ – Киријакос Мицотакис

„Им должите 23.275 извинувањa на семејствата кои ги загубија своите најблиски за време на пандемијата на коронавирус“, нагласи Ципрас.

Иако метеоролозите предвидуваа снежни врнежи во Грција, владата на Мицотакис не успеа да ги заштити луѓето, тврди Ципрас.

За време на дождот имаше прекин на струја на многу места, а илјадници луѓе останаа заробени во автомобили на автопатот и другите главни патишта. Владата мораше да ја ангажира војската да им помага на возачите, од кои некои поминаа 20 часа во автомобили.

„Здравствениот систем е уништен“

Опозицискиот лидер посочи и дека граѓаните не можат да живеат од своите плати, а здравствениот систем е уништен од власта, која продолжува „слепо да се придржува до неуспешните неолиберални доктрини“. бура, но се концентрира на набројување на достигнувањата на неговата влада .

За да се спротивстави на обвинувањата на Ципрас дека го уништил здравствениот систем, тој изјави дека неговата влада двојно го зголемила бројот на единиците за интензивна нега и вработила 12.000 здравствени работници.

И покрај сите напади и критики за пропустот, резултатите од гласањето за доверба беа очекувани, бидејќи владејачката Нова демократија од десниот центар има 157 места во парламентот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис денес ќе се сретне со Нетанјаху…

Премиерот на Грција Киријакос Мицотакис пристигна во…

Мицотакис му честитал на Каселакис и го…

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор…

Рекордна недоверба на Германците во нивната држава

Довербата на Германците во државата никогаш не…

Мицотакис: Европската економија нема да може целосно…

Европската економија нема да може целосно да…

Ќе видиме ли „Преспански 2.0“? Средба Ковачевски-Мицотакис…

Премиерите на Македонија и Грција, Димитар Ковачевски…