Објавено на:

Внукот на Сталин обвинет и приведен во станица: Што згрешил?

t

Внукот на Јосиф Сталин, човекот кој три децении управуваше со Советскиот Сојуз со железна тупаница, стана жртва на измамници во Москва. Измамниците успеале да извлечат стотици илјади долари од сениорот во рок од неколку месеци, објавија руските медиуми.

Во средата минатата година, извор од органите за спроведување на законот изјави за ТАСС дека Леонид Алилујев, 93-годишен ветеран од Втората светска војна, побарал помош од полицијата откако измамниците го убедиле да префрли 16 милиони рубљи (над 213.000 долари) минатата есен.

И покрај наводната измама што се случила неколку месеци претходно, Алилујев се обратил до полицијата дури на 8 февруари.

Прес-службата на московската полиција потврди за ТАСС дека пензионерот стапил во контакт со нив. Според нивната приказна за настаните, воениот ветеран на почетокот на септември добил повик од непознат маж кој лажно се претставил како вработен во банка.

Измамниците го измамиле Алилујев да ги префрли парите од неговата сметка за да го заштитат од измамници. Новинската куќа МКРУ објави дека лажните банкари му рекле на пензионерот да испрати средства на неколку „резервни“ сметки, потег што тие инсистираа да го спречи да стане жртва на измами. Откако постариот човек се разделил со парите, измамниците престанале да му телефонираат.

Алилујев е син на сестрата на втората сопруга на Сталин, Надежда Алилујева, која беше во брак со поранешниот советски премиер од 1919 до 1932 година. По расправија со Сталин, Алилуева си го одзеде животот со истрел од пиштол.

Сепак, ова не е прв пат измамници да се обидат да ја навлечат волната преку очите на 93-годишниот старец. Во 2021 година, натрапник се обидел да украде пет милиони рубли (речиси 66.500 долари) од пензионерот. Полицијата ја фатила на дело во неговиот стан додека ги предавал парите. Измамникот е осуден на три и пол години затвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Најгорд дедо: Внукот на Ѓорге Иванов…

Иван Иванов, синот на поранешниот претседател Ѓорге…

Милчин: Тие што ја забрануваат руската култура…

Тие што денес ја забрануваат руската култура…

Внукот на Сталин обвинет и приведен во…

Внукот на Јосиф Сталин, човекот кој три…