Воздушниот сообраќај во светот пред колапс…: Откажани над 4.500 летови, еве која е причината

t

Откажани се голем број летови поради сојот омикрон кој се шири многу брзо, па авиокомпаниите останаа без поголем број свои вработени, пишува лондонскиот весник Гардијан.

На веб-страницата на компанијата „Флајт Авер“, која го следи авиосообраќајот во светот, се наведува дека синоќа, на Бадник, биле откажани 2.175 летови низ светот.

Приближно четвртина од сите откажани летови се потврдени во САД, а уште 1.779 летови се откажани во другите делови на светот денеска, на Божиќ, како и уште 402 летови планирани за ден по Божиќ.

Патниците кои планирале да патуваат за време на божиќните празници се соочуваат со прекини на авиосообраќајот ширум светот, бидејќи авиокомпаниите откажале повеќе од 4.500 летови поради омикрон, објавено е на веб-страницата на компанијата што го следи воздушниот сообраќај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Колку сиромашните осиромашуваат, толку богатите се богатат:…

Секој десетти човек во светот е гладен,…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…