Објавено на:

Володин: Нашата цел е да ја направиме Украина воено неутрална и без нуклеарно оружје

t

Претседателот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин, изјави дека Русија не може да се чувствува безбедно додека Украина не се согласи на неутрален и ненуклеарен статус.

Операцијата има за цел да ја обезбеди безбедноста на граѓаните на Руската Федерација, како во нашата земја, така и на територијата на ДНР и ЛНР, со што би се обезбедил мир во иднина и способност на земјата да се развива – изјави Воловдин за радиото Комсомолскаја Правда.

Сепак, Володин додаде дека се отфрлени предлозите на Русија за Украина да стане неутрална и ненуклеарна земја.

Се додека не се донесе таква одлука, не можеме да се чувствуваме безбедни – изјави претседателот на Думата и нагласи дека Русија не планира воена мобилизација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши: Ако Курти ги формира ЗСО, ќе…

Поранешниот советник на косовскиот премиер Албин Курти,…

Ова е најмладиот сериски убиец на Балканот,…

Криминологијата вели дека сериските убијци не се…

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…