Објавено на:

Володин: Русија ќе го заврши започнатото – замислете што ќе се случеше да не почнеше воената операција

t

Претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин, смета дека за време на специјалната воена операција во Украина е важно да се „заврши она што беше започнато“, а тоа е денацификација, демилитаризација на земјата и да се обезбеди безбедноста на руските граѓани.

Тој исто така рече дека украинскиот претседател Владимир Зеленски признал дека Украина се подготвува за војна и потврдил дека е увезено оружје за таа цел.

„Властите во Украина извршија злосторство против човештвото за што ќе бидат казнети. Замислете што ќе се случеше ако Русија не започнеше специјална воена операција? Каде би биле борбите сега? Какво уништување би имало тогаш и колку жртви би имало? Одговорот е очигледен. „Воената перфидност на Киев, со голем број ранети и мртви, е спречена“, додаде Володин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ