Воспитна за македонската Влада од Софија: И покрај притисокот, националната позиција ќе остане непроменета, вели Генчовска

t

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска во интервју за бугарската Нова истакна дека Македонија треба да ги вклучи Бугарите во својот Устав рамноправно со другите народи.

Според неа, овој услов ја поставува бугарската држава да го промени ставот за пристапувањето на земјата во ЕУ.

-На крајот на декември беше испратена нота од нив за нашите барања и тие изјавија дека се волни и сакаат да започнат со промена на нивниот устав, рече министерката Генчовска и додаде дека Бугарија нема да прави компромиси.

Според Бугарија, засега нема резултат од македонска страна по искажаната подготвеност.

-И покрај притисокот, националната позиција на Бугарија ќе остане непроменета, изјави Теодора Генчовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…