(Во живо) Талат се нацрта: Османи, Али, Груби и цело ДУИ во Слупчане…

t

„На пат кон легендарното Липково“, напиша министерот за економија Крешник Бектеши на официјалниот Фејсбук профил објавувајќи фотографија на која може да се видат и лидерот на ДУИ, Али Ахмети и градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари.

Вчера градоначалникот на општина Липково од ДУИ Еркан Арифи на својот официјален профил на Фејсбук напиша дека на 2 мај свечено ќе биде откриена спомен кулата во чест на борците на „ОНА во липковското село Слупчане. Тој објави видео на кој се гледа кулата висока 20 метри. Дел од медиумите јавуваат дека за него од општинскиот буџет се потрошени 200 илјади евра.

Одлуки за изградбата на спомен обележја според Законот за меморијални споменици и спомен обележја носи Собранието или единиците за локална самоуправа.

Пред неколку дена Талат Џафери изјави дека нема да оди на откривањето на новиот споменик на УЧК во Слупчане. На 2 мај ќе има голем настан каде во пристуство на челници на ДУИ ќе се отвори ова спомен обележје од воениот конфликт во 2001 година.

Во кумановско Слупчане во тек е настанот на кој се открива споменикот висок 20 метри, во чест на паднатите борци на т.н. „ОНА“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Салиу: Ако нешто ми се случи одговор…

Вчера на емисија на национален медиум Драган…

Николас на 7 години е убиен додека…

Тогаш седумгодишниот Николас заминал на одмор со…

ТРОЈЦА ЗАГИНАТИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ИТАЛИЈА: Сè…

Три лица загинаа во експлозија во хидроцентрала…

Уапсен маж на аеродромот во Скопје, бил…

Вчера во 20.20 часот на Граничниот премин…

Облак со прашина од Сахара ја покри…

Облак со прашина стигна од Сахара до…