(Во живо) Талат се нацрта: Османи, Али, Груби и цело ДУИ во Слупчане…

t

„На пат кон легендарното Липково“, напиша министерот за економија Крешник Бектеши на официјалниот Фејсбук профил објавувајќи фотографија на која може да се видат и лидерот на ДУИ, Али Ахмети и градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари.

Вчера градоначалникот на општина Липково од ДУИ Еркан Арифи на својот официјален профил на Фејсбук напиша дека на 2 мај свечено ќе биде откриена спомен кулата во чест на борците на „ОНА во липковското село Слупчане. Тој објави видео на кој се гледа кулата висока 20 метри. Дел од медиумите јавуваат дека за него од општинскиот буџет се потрошени 200 илјади евра.


Одлуки за изградбата на спомен обележја според Законот за меморијални споменици и спомен обележја носи Собранието или единиците за локална самоуправа.

Пред неколку дена Талат Џафери изјави дека нема да оди на откривањето на новиот споменик на УЧК во Слупчане. На 2 мај ќе има голем настан каде во пристуство на челници на ДУИ ќе се отвори ова спомен обележје од воениот конфликт во 2001 година.

Во кумановско Слупчане во тек е настанот на кој се открива споменикот висок 20 метри, во чест на паднатите борци на т.н. „ОНА“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Најнови вести: За 130% поскапа струја за…

130% поскапа струја ќе плаќаат најголемите потрошувачи…

Европски аналитичари: Бугарија се изживува со Македонија…

Битолчанецот Божидар Бижиновски накратко на неговиот Фејсбук…

Вархеји ни открива: Сите пречки во ЕУ…

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави дека…

Халил Снопче го подбра Османи: Неколку пати…

Пратеникот на Алијанса за Албанците (АА), Халил…