Во кампања на Град Скопје децата се едуцираа за екологијата

t

Во рамките на одбележувањето на Деновите на екологијата за 2022 година со директорот на ЈП Комунална хигиена Скопје, Зухди Енуз, денеска присуствувавме на еколошка работилница и едукативни игри за рециклирање и селектирање на отпадот во детската градинка Снежана, во скопската општина Чаир.

Околу 100 дечиња беа вклучени во едукативните активности и имаа можност да научат на кој начин да постапуваат со отпадот и колку е значајна неговата примарна селекција. Овие едукативни активности за најмладите се потребни од коишто преку едукативни игри можат да научат како да го селектираат отпадот, пишува на Фејсбук Данела Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…