Во Подгорица ќе се одржи марш за подршка на Украина – Кај нас нема маршови, Славјанка „напаѓа“ одма

t

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, изјави дека руската амбасада во Подгорица испратила нота до црногорското Министерство за надворешни работи со барање да се зголеми обезбедувањето околу зградата на амбасадата во случај на провокации на 19 февруари кога се планираат демонстрации за поддршка на Украина.

На нејзиниот канал на „Телеграм“ таа го посочи и фактот дека конзулот на Украина во Подгорица, Михаило Шматов, ставил објава на „Фејсбук“ со назнаката #Русија мора да биде уништена#, но дека ја отстранил по неколку часа.

Конзулот во објавата информира дека в сабота во 12 часот во Подгорица ќе биде организиран „Марш на единството“ и ги повикува граѓаните на Црна Гора да одговорат на повикот и максимално да ја поддржат Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…