Во Русија откриен нов, позаразен подвид на Омикрон

t

Во Русија се откриени повремени инфекции со сојот Омикрон БА.2, изјави Ана Попова, шеф на руската служба за фитосанитарен надзор на состанокот на Советот за контрола на Ковид 19.

„Варијантата BA.3 не беше пронајдена во Русија, а огромното мнозинство од видовите BA.2 беа пронајдени во Москва, републиката Мари Ел, Ростовската област, републиката Башкортостан“, рече таа.

Според шефот на одделот, податоците од повеќе земји покажуваат дека се работи за уште позаразна варијанта.

Видот Омикрон на крунскиот вирус (B.1.1.529) беше откриен во 2021 година во јужна Африка. Според последните податоци, Русија има 1.682 лица заразени со овој вид.

Шефот на Роспотребнадзор, Ана Попова, на 11 јануари објави дека во Русија се пријавени 305 случаи на „омикрон“. За една недела, бројот на пациенти во Русија пораснал пет пати поголем отколку во Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Професорот Трајковски: Можно е зголемување на ковид…

Продолжува очекуваното експоненцијално намалување на дневните броеви…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…