Во Скопје казнети речиси 190 возачи во текот на вчерашниот ден, 73 од нив биле под дејство на алкохол

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 189 мерки, меѓу кои за возење под дејство на алкохол 73 санкции, 34 мерки за возење повеќе од дозволената брзина, 25 санкции за возење без возачка дозвола.

Изречени се пет мерки за нерегистрирани возила, шест санкции за возач почетник, четири за користење мобилен телефон.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Само во Скопје МВР казни 157 возачи…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…

МВР со полни раце работа: 170 казни…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Нема поголеми задржувања на граничните премини низ…

 Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Шоле во “проверка” на Западен Балкан: Најпрво…

Високиот советник на Стејт департментот, Дерек Шоле…