Во Скопје регистрирани 199 сообраќајни прекршоци во текот на вчерашниот ден

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 199 мерки, меѓу кои за возење под дејство на алкохол 33 санкции, 41 мерка за возење повеќе од дозволената брзина, 21 санкција за возење без возачка дозвола.


Изречени се 10 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 17 санкции за недавање првенство на минување на пешаци, 12 прекршоци што ги чинат пешаците, 37 за непрописно паркирање.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот Премиер денес во Скопје

Макдонскиот премиер Димитар Ковачевски, само ден по…

Се огласи Лазаров: Невозможна мисија беше да…

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров,…

И официјaлно: Владата го пpoдолжи pacпустот, учениците…

Кризниот штаб препорача, а Владата вечерва на…

Омикpон е присутен во седум македонски градови

Омикрон сојот на коронавирусот е откриен во…

Мицкоски со понуда до Ковачевски – Ајде…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју…