Објавено на:

Во Украина пристигна уште 81 тон мyниција од Америка

t

САД испорачаа уште еден контингент муниција од различен калибар во Украина, изјави вечерва украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников.

„И четвртата птица сега донесе 81 тон муниција од различен калибар во Украина. Следната недела чекаме нови американски авиони со воено-техничка помош за да ги зајакнеме одбранбените капацитети на Украина“, напиша Резников на Твитер, пренесува Танјуг.

Според извештаите на медиумите, САД планираат да испратат 200 милиони долари воена помош за Украина, која вклучува муниција, противтенковско оружје и пушки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Портпаролот на кинеското МНР ги обвини САД…

Кинеското МНР објави фотографија од седумте „подвизи“…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…