Во чекор со трендовите: НБРМ работи на подготовка на дигитален денар

t

Во Народната банка се почнати активности со кои се разгледува можноста и потребата од воведување дигитален денар.

Оваа информација ја обелодени гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во обраќањето на свеченоста по повод 30 години монетарна самостојност што се одржа синоќа во Скопје.

-Ако анализите покажат дека е потребно и соодветно воведување дигитален денар, при некои од следните одбележувања на денот на монетарното осамостојување, се надевам веќе ќе говориме и за дигиталниот денар како официјално платежно средство во земјата, рече Ангеловска – Бежоска.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…