Објавено на:

Вртоглав пад на вредноста на акциите на Волстрит поради украинската криза

t

Акциите на Волстрит денеска пропаднаа поради зголемените стравувања од потенцијална руска инвазија на Украина, пренесе АФП. Маркетите ги игнорираа добрите резултати на Walmart и другите компании.

Dow Jones Industrial Average заврши со 1,8 отсто, со загуба од повеќе од 620 поени и заврши на 34.312,03 поени.


Индексот на широка основа S&P 500 падна за 2,1 отсто на 4.380,24 поени, а богатиот со технологија Nasdaq Composite Index падна за 2,9 отсто на 13.716,72 поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Конечно: Минимален пад на цената на нафтата…

Цените на нафтата денеска паднаа под 125…

Вртоглав пад на акциите на Гаспром

Акциите на Гаспром паднаа до невидени 97…

Се урна и Македонската берза: Тргувањето прекинато

Берзанскиот индекс МБИ 10 на крајот на…

Вртоглав пад на вредноста на акциите на…

Акциите на Волстрит денеска пропаднаа поради зголемените…

Како Фејсбук го сруши волстрит? Берзите во…

Технолошкиот сектор силно порасна во последниве години…