Вучиќ без влакна на јазикот: Западот сака да заборави што направи во нашата земја

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва оцени дека Германија се променила, посочувајќи дека изјавата на канцеларот Олаф Шолц за разликата меѓу Украина и Србија е површна и изненадувачка и дека Западот би сакал да го заборави случајот со агресија врз нашата земја.
На прашањето за украинската криза, Вучиќ рече дека се работи за светска криза, за која не може да коментира.


Сепак, тој посочува дека размислувал и решил да ја коментира изјавата на канцеларот Олаф Шолц, за кој рече дека е сериозен политичар, што, како што додаде, не може да го каже за сите политичари во Германија.


„До вчера можев да го кажам тоа за сите политичари во Германија, но не сега. И Германија се промени. Тој е сериозен политичар, кого го запознав на турнејата за претставување на нашите реформи во 2016 година во Хамбург, кога ќе биде градоначалник. Сериозен, темелен човек, со кој имав тежок и добар разговор. Тој е човек кој е многу внимателен, сериозен и одговорен и затоа ме изненади неговата изјава, која мислам дека беше површна“, изјави Вучиќ во интервју за Танјуг.


Тој рече дека нема да даде тешка изјава за да ја влоши положбата на Србија, бидејќи во Германија, но и во Србија има доволно луѓе кои би работеле на влошување на тие односи.


„Шолц рече дека се обидуваат да спречат геноцид на Косово. На Косово и Метохија немаше геноцид. Ниту еден политичар никогаш не рекол дека се случило такво нешто. Поранешната канцеларка Ангела Меркел би рекол дека спречиле хуманитарна катастрофа. Тоа се две работи. „Такво нешто нема да и се случи на Меркел, тоа се огромни разлики“, посочи тој.


Вучиќ изјави дека, како што рече, малку ги боли што рускиот претседател Владимир Путин ги користи сите нивни слабости и сите слабости на нивната агресија против СРЈ и повторува слични аргументи што тие ги користеа во тоа време.


„Тие тоа не го поднесуваат свесно и потсвесно. Кога ќе ја слушнете Камала Харис, која со право вели „не допирајте ги националните граници, тие се непроменливи и недопирливи“, освен Србија. Тогаш им се заканувате на Србите да не помислуваат да ги менуваат, бидејќи вие ги воспоставивте на поинаков начин“, рече Вучиќ, додавајќи дека сите би сакале да го заборават случајот со Србија.
Вучиќ истакна дека кога го предупредуваат Путин секогаш велат дека ова ќе биде првата војна во Европа што може да предизвика по Втората светска војна.


„Дали заборави што направи овде? Што беше крива Милица Ракиќ, малата Сања во Варварин? Зошто го победивте мостот во Варварин што само го поврзуваше Варварин со Чиќевац? Зошто ги убивте децата? Зошто го истепавте мостот во Грделица за да не живее југот на Србија? Зошто претепавте цивилен воз, а знаевте дека е цивилен воз?“, праша претседателот на Србија.
„Кажи убаво еднаш“, додаде тој, „ја направивме најголемата грешка, се извинуваме за сите злосторства што ги направивме“. Во секој случај мораме да разговараме, бидејќи сме на европскиот пат“, изјави Вучиќ.


Тој вели дека Србија ќе го почитува меѓународното право и ќе го почитува територијалниот интегритет на Украина. Тој рече дека никој не дошол кај него да бара од Србија да го смени ставот, бидејќи го знаат нашиот став, а тој е принципиелен и се заснова на почитување на меѓународното право.


„Ме покани еден голем државник, тоа беше неформален разговор. Праша како би ја префрлиле амбасадата во Ерусалим, а јас реков ќе префрлиме ако Израел не го признае Косово. Тој ми кажа дали знаев дека има резолуција на ОН со која се забранува преместување на амбасадата, а јас му кажав дали знаеш дека има резолуција 1244“, рече Вучиќ.
На прашањето за изјавата на шефот на руската дипломатија С

ергеј Лавров дека за борбите во Украина се регрутираат луѓе од Косово и Метохија и БиХ, Вучиќ нагласи дека Лавров е многу прецизен во информациите.


„Некои големи лидери знаат повеќето работи, но Лавров знае се“, додаде Вучиќ, додавајќи дека нема информации дали од Косово и Метохија доаѓаат во Украина да се борат и нагласи дека службите работат на тоа.

Тој најави дека во наредните денови во Белград ќе пристигне и секретарот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев, од кого, вели, нашите ќе побараат таква информација.
„Лавров зборува јасно во својата политичка работа и не греши како другите за фактички работи. Се сеќава долго и добро, не е лесно да се разговара со него“, заклучи Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Поранешен австриски вице-канцелар: На Западот не му…

Западот и, особено, германските политичари со години…

Ердоган му се закани на Западот поради…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го коментираше…

Западот го предупредил Курти: Ако не биде…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека бил…

Лавров пресече: Нема да се обноват поранешните…

Поранешните односи меѓу Русија и Западот нема…