Објавено на:

Вучиќ: Ова ќе биде најтешката зима за цела Европа во последните 50 години

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ се обрати пред новинарите пред неговото заминување во Германија за средба со германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Германија е сериозна земја и се подготвува за она што следува. Ова ќе биде најтешката зима за цела Европа во последните 50 години. Имате два клучни проблеми – енергијата и инфлацијата. Добро е што ние немаме висока стапка на јавен долг.Ќе биде доволно, нема да имаме проблеми на крајот, но мора многу да се направи“, рече Вучиќ.

„Кој и да ви каже дека ќе биде прекрасно и одлично – нема. Ќе биде многу тешко. Имате два проблема – енергија и храна. Покрај сето ова, проблемот со инфлацијата. Има многу тешки работи пред нас за нашите граѓани“, рече Вучиќ.

Тој му се заблагодари на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и додаде дека со него разговарал за сите важни теми, Украина, Брисел, европскиот пат на Србија и билатералните односи меѓу Грција и Србија.

„Добро е што бевме овде. Ги задоволуваме нашите потреби од различни страни. Верувам дека во годините што доаѓаат ќе обезбедиме нормален и пристоен живот за нашите граѓани“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Вучиќ нема дилема: Кирилицата е напишана…

Претседателот на Република Србија со лидерите на…

Абазовиќ најави посета на Србија на 29…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ најави дека официјално…

Борел: Србија е искрен кандидат за ЕУ

Високиот претставник на Европската унија за надворешна…

Кога Лавров не може во Србија, неговиот…

-Србија со големо задоволство ја прифати поканата…

Вучиќ незадоволен од околината што ја спречи…

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ на…