Вучиќ се повлекува од лидерската позиција на партијата – Во Мај ќе објасни зошто

t

Десет години сум на чело на партијата и до мај ќе бидам таму. Мислам дека е доволно, во главата веќе имам четворица кандидати за наследник, вели претседателот на Србија и СНС, Александар Вучиќ.

Тој изјави дека во мај ќе објасни зошто се повлекува од раководството на СНС.
„Можеби сакав да бидам нормален, обичен човек, можеби не ги носам сите товари на светот во секое време. Можеби сакам да поминувам повеќе време со моето семејство, да видам што прави ќерка ми, како е со учење… „Се, дадов се“, рече Вучиќ гостувајќи на телевизијата К1.

На прашањето дали ќе се врати на премиерската функција, претседателот праша „Дали мислите дека тоа е навистина можно?

Тој истакна дека живее за она што ќе се пишува за 50 години, пренесе Б92.

Вучиќ за Стефановиќ; Не сме блиску како порано
Вучиќ рече дека има коректен деловен однос со министерот за одбрана и функционер на СНС Небојша Стефановиќ, но дека не се толку блиски како порано и дека Стефановиќ нема ништо за него во „фиока“.
Тој додаде дека се гледа со Стефановиќ, но дека не биле толку блиски како што биле и дека не сака да објасни зошто е тоа така.

Тоа е мој личен однос, но деловниот однос е сосема коректен, успевам да го разделам“, изјави Вучиќ.
На прашањето дали Стеафновиќ спаѓа во групата на оние што ги правите 19 пати, а потоа се замеруваат ако не им помогнете 20 пати, Вучиќ рече дека нешто друго е во прашање.

„Луѓето чии семејства се повредени на овој начин би реагирале многу пожестоко наместо мене. Го гризнав јазикот, се трудев да си простам, да се доведам во таква ситуација, да се сетам дека некому му правев нешто слично и да најдам доволно причина да простам такви работи, иако сè изгледа поинаку“, додаде тој.
Вучиќ рече дека слушал разни глупости, дека наводно се плашел од Стефановиќ „поради фиоката“, поради прислушуваните разговори …
„Нема ништо за мене, што може да има, а какви лаги и глупости никогаш не сум слушнал за себе…“, рече Вучиќ.

На изјавата дека е невообичаено што по тие медиумски обвинувања не е покрената истрага, за јавноста да знае што се случило со Стефановиќ, Вучиќ одговори на прашањето:
”Што не сте слушнале, што не разбирате. Мислам дека никого веќе не го интересира тоа“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Оливер Андонов: Шизофренија

Шизофренијата е сериозна ментална болест, но како…

НАЈНОВА ВЕСТ: Братот на убиецот на Данка…

Осомничениот Д. Д. (1984) од Бор кој…

Вучиќ утре на средба со Макрон, посетата…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре во…

 2.200 лица се пријавиле за работа во…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека…

Продолжува потрагата по телото на Данка, притвор…

Потрагата по телото на убиената двегодишна Данка…