Објавено на:

Вучиќ: Ситуацијата со Косово не е добра, сè оди кон тоа да ги признаеме

t

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по воената вежба „Штит 2022“ изјави дека Србија е чувар на мирот и стабилноста и дека така ќе биде и понатаму, но дека повеќе нема да биде нечија канта за удирање, пренесува РТС.

Вучиќ истакана дека Србија нема што добро да очекува во однос на Косово и Метохија и нагласи дека сега не се води дијалог со Курти.

„Нема што добро да очекуваме. Многумина мислат дека ситуацијата во Украина ќе биде надоместена со Косово, немаме ништо добро да очекуваме од разговорите за Косово и Метохија бидејќи не разговараме. Порано имавме дијалог, но сега со Курти го немаме“, кажа Вучиќ.

„Што се однесува до Косово и Метохија, ситуацијата не е добра, сè оди кон протерување на Србите од таму и Србија да ја признае косовската независност, јас сум голем скептик во тој поглед“, рече српскиот претседател.

Тој зборуваше и за санкциите против Русија.

„Во меѓународната политика нема пријателства, вечни се само интересите“, додаде Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прегазен пешак во Сарај со тешки повреди…

Седумдесет и шестгодишен скопјанец со автомобил удри…

Товарно моторно возило со скопски регистарски таблички…

На 25.03.2023 во 06.00 часот било пријавено…

(Видео) Како Мицкоски тврдеше дека двојазичните униформи…

Трета Опција преку Фејсбук се потсети на…

ЕВРОПА ОСТАНА БЕЗ ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА, Украина…

Британија и Франција веќе објавија дека им…

Струмичанец „фатен“ со 2,34 промили алкохол како…

Струмичанецот, под сериозно дејство на алкохол, возел…