Објавено на:

Вучиќ: Србија ќе остане воено неутрална и нема да влезе во НАТО

t

Србија ќе остане воено неутрална држава и нема да влезе во НАТО, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, кој се кандидира за втор мандат, на изборниот митинг на Српската напредна партија во недела во Бачка Паланка.

„Некој вели: „Никогаш не кажувај никогаш, можеби некогаш ќе влеземе во НАТО.“ Но јас велам: не треба да влеземе во НАТО. Мислам дека Србија треба да остане воено неутрална, да ја заштити својата воена неутралност и да ја развие својата армија“, српскиот рече претседателот.

Вучиќ истакна дека за време на неговиот мандат како претседател, за разлика од неговите ривали во претседателската трка, тој не ја уништи српската армија, туку ја зајакна.

„Ние ја зајакнуваме нашата армија за да го одбраниме нашето небо, нашата земја, себеси и никогаш да не зависиме од никого освен од нашиот народ. Ова е нашата политика“, нагласи тој.

Во раните 2000-ти, тогашното прозападно раководство на Србија изјави дека вооружувањето на армијата е застарено и неперспективно. Како дел од реформата на одбранбениот систем, беше одлучено да се продаваат воени полигони, касарни и други објекти и да се испратат оклопни возила на повторно топење. Оклопните трупи (главниот тенк – Т-55) неколку години се топеа во српската металуршка фабрика Железара Смедерево, која ја купи американската компанија УС Стил. Откако ги стопи српските оклопни возила, US Steel ја продаде сега веќе непрофитабилната челичарница на српската влада во јануари 2012 година за симболична сума од 1 долар.

Покрај тоа, според документот на српското Министерство за одбрана од 5 декември 2017 година, во 2005 година е одлучено да се продадат 200 тенкови Т-55, 121 оклопни транспортери М60, 77 самоодни хаубици М36, 88 хаубици М38 (122 мм. ), 36 противвоздушни самоодни артилериски инсталации ЗСУ-57-2. Продажбата е извршена откако оружјето било регистрирано како секундарна суровина, се вели во документот. Исто така во 2003, 2005 и 2008 година беше одлучено да се уништат 9.218 противтенковски ракети 9M32M (Стрела-2) и 420 фрлачи за системот Стрела-2. Во 2003 година, тие отстранија 23.000 мало оружје и 91 пиштол од 20 мм и калибар 30 мм.

Отстранувањето на оружјето беше извршено во соработка со Агенцијата за одржување и снабдување на НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Кавадарци помага во гаснењето на пожарот…

На координацијата на Градоначалникот на Кавадарци, Митко…

Петровска: Асистентот на татко му, сега како…

„Асистентот на татко му, а сега премиер…

20-годишниот Томас Метју Крук е атентаторот на…

Федералната полиција, по деталните проверки, го објави…

Камала Харис, Обама, Буш, Моди, Трудо: Светските…

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, беше…

Неколку часа по атентатот, Трамп ја продолжи…

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, беше…