Објавено на:

Вучиќ ќе се сретне со Шолц и Макрон: Следуваат тешки разговори

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ преку видеопорака им порача на граѓаните на Србија дека следната недела ќе биде тешка и најави разговори со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц и продолжување на борбата за народот на Косово.
Вучиќ рече дека имало многу работи кои ги поделиле и раздвоиле граѓаните во претходните недели и изјави дека е време да се обединиме и заеднички да ги решаваме проблемите.

„Затоа уште еднаш ги поканувам на разговор сите одговорни во нашето општество кои преку дијалог можат да обезбедат шанса за стабилност и понатамошен напредок на нашата земја. Следната недела е тешка за сите нас, имаме многу меѓународни обврски. разговори со сите европски лидери од Братислава, Кишинев, разговори со Макрон, Солча до борбата за нашиот народ на Косово и Метохија“, порача Вучиќ на својот Инстаграм профиl.

Претседателот им се заблагодари на сите луѓе за огромната поддршка и за разбирањето колку е борба за Србија.

А за оние кои се плашат и се прашуваат дали ќе се откажеме под притисок, мојот одговор е дека нема предавање и никогаш не се размислувало за предавање“, рече претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија и Египет потпишаа Договор за слободна…

Во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени ја…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени пред…

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Србија планира изградба и модернизација на 2.000…

Јелена Танасковиќ, в.д генерален директор на железничката…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…