Објавено на:

Гаспром: Русија продолжува да испраќа гас во Европа преку Украинa

t

Русија продолжува да испраќа гас во Европа преку Украина, потврди Гаспром. Рускиот производител на гас изјави дека неговото снабдување преку влезната точка Суџа изнесува 44,1 милиони кубни метри, наспроти 43,95 во саботата.

Количината е сè уште помала од онаа што беше забележана претходно во мај, која изнесуваше 95,8 милиони кубни метри пред Украина да ја прекине рутата низ Киев. Според Ројтерс, Украина го одбила барањето за снабдување со гас преку втората влезна точка, Сорановка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…