Генералштабот реферираше кај Претседателот за борбената готовност на армијата

t

Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска ќе го информира врховниот командат на вооружените сили и претседател на државата Стево Пендаровски за борбената готовност на Армијата во тековната 2021 година.

На реферирањето, кое е редовна годишна обврска на началникот на Генералштабот, ќе биде презентирана состојбата во Армијата по функционалните области кои се однесуваат на персоналниот менаџмент, моралот, операциите во земјата и странство, обуката и вежбите, логистичкото обезбедување, планирање, врски и комуникации, буџетирање и цивилно-воена соработка, како и за трансформацискиот процес во Армијата.


На брифингот за борбената готовност најавено е присуство и на министерката за одбрана Радмила Шекеринска, генералите во Армијата и членови од Кабинетот на претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фејсбук ја отстрани страницата на ОМО Илинден…

Во исто време додека траеше средбата на…

Честитка од Претседателот Пендаровски по повод Свети…

Претседателот Пендаровски им го честита на припадниците…

На војниците им се дава небезбедна храна,…

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ…

Пендаровски демантиpa – Бугарите се лутат: Македонците…

Од Кабинетот на претседателот на државата појаснуваат…

Се избpyка ли претседателот? – Средбата Пендаровски-Македонци…

Најавената средба меѓу претседателот Стево Пендаровски и…