Генчовска: Вклучувањето на Бугарите во уставот треба да се случи пред почетокот на преговорите

t

Повторно ќе го запознаам еврокомесарот Вархеји со нашиот став за Македонија, изјави денеска пред медиумите министерката за надворешни работи Теодора Генчовска.

Според Генчовска, вклучувањето на Бугарите во Уставот на РМ треба да се случи пред почетокот на преговорите за членство на нашиот западен сосед во ЕУ.

-Запишувањето на бугарското малцинство во македонскиот устав е услов кој земјава мора да ги исполни пред да започне преговори за членство во Европска унија, вели Генчовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…