Објавено на:

Германија има гас уште за 17 дена

t

Резервите на природен гас во Германија, која го има еден од најголемите подземни капацитети за складирање гас во Европа, паднаа на историски ниски нивоа во споредба со претходните години.

„Според консолидираниот регистар на складишта за гас на европската асоцијација Gas Infrastructure Europe, капацитетите за складирање гас во Германија се полни 50,6% (од 11 јануари 2022 година)“, соопшти германското Министерство за економија како одговор на барањето од РИА. „Ова одговара на теоретска достапност на работен гас од 17,7 дена“, се додава во одговорот.

Ова доаѓа откако рускиот енергетски гигант Газпром во понеделникот соопшти дека нема резервирано никаков капацитет за транспорт на гас во Европа преку гасоводот Јамал следниот месец.

Економистите предупредуваат на скокови на цените на енергијата со текот на зимото, велејќи дека Европа допрва ќе се најде физички без гас во текот на тековната гасна година, која започна во октомври.

Севкупно, европските складишта беа полни 49,33% на 12 јануари, според Гас Инфраструктура Европа. Доколку се одржи сегашната стапка на повлекување, резервите на Европа би можеле целосно да се исцрпат до крајот на зимото, се вели во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…

Германија: Руската одбранбена индустрија им пркоси на…

Земјата сè уште произведува доволно опрема и…