Објавено на:

Германија им врти грб на САД? Експерти ќе одлучуваат дали рускиот гас да се плаќа во рубљи

t

Претседателот на Руската Федерација и германскиот канцелар Шолц денеска во телефонски разговор се договорија експерти од двете земји дополнително да разговараат за преминот кон плаќање на рускиот гас во рубли.

Путин истакнал дека одлуката да се плати за гас во рубли не треба да доведе до влошување на условите на договорот, исто така објасни дека промената е воведена бидејќи се замрзнати девизните резерви на Банката на Русија.

Лидерите на земјите разговарале и за завршената рунда преговори меѓу Русија и Украина во Истанбул.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…

Шолц: Санкциите ни штетат и нам, но…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин…

Шолц со пофалби за политиката на Меркел:…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц ја поддржа политиката на Меркел кон…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц планира да ги поттикне другите членки…

Европската унија треба да го олесни пристапувањето…