Објавено на:

Германија нарача 40.000 дози вакцина против мајмунски сипаници

t

Германија нарача 40.000 дози вакцина против мајмунски сипаници „Како мерка на претпазливост“.

Германија нареди серија од 40.000 дози баварска нордиска вакцина во случај епидемијата на мајмунски сипаници да стане потешка, но тамошните власти тврдат дека засега е доволен период на изолација од 21 ден.


Во Германија досега се пријавени 5 случаи од вкупно 131 потврден случај ширум светот, а сомнителни се уште 106. Словенија, Чешката Република и ОАЕ сите ги пријавија своите први случаи во вторникот.

Директорката на СЗО за глобална подготвеност за заразни опасности, Силви Брајанд, призна дека не е јасно дали моменталната ситуација е „врвот на ледениот брег“ или не.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија го затвори гасоводот “Северен тек” до…

Рускиот гасовод „Северен тек“ до Германија ќе…

Германија инсистира на укинување на забраната за…

Германската влада е огорчена од дејствијата на…

Шокантна глетка за германската полиција: Пронајдоа бебе…

Полицијата во Брисел наиде на шокантна глетка…

Унгарија кон Германија: Не сакаме да ни…

Унгарија не сака да и се држи…

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…