Објавено на:

Германија останува без природен гас: Државата ќе стане зависна од Русија?

t

Резервите на природен гас во Германија, која има еден од највисоките подземни капацитети за складирање во Европа, паднаа на историски ниски нивоа во споредба со претходните години.

„Стапката на искористеност сега е околу 35 отсто“, рече претставник на Министерството за економија на брифинг во понеделникот, додавајќи дека владата „внимателно ја следи ситуацијата“.

Службеникот призна дека зафатеноста на складиштата е под нивото од последните години, истакнувајќи: „Во секој случај, сакаме да го промениме ова во наредните години“.

Пополнетоста на складиштата во Германија не ја одредува државата, туку пазарот, рече претставникот на министерството. Минатата недела, владата призна дека резервите на гас на нацијата паднале на „загрижувачки“ нивоа.

Русија не е обврзана да го реши проблемот со гасот на ЕУ – Москва

Европските потрошувачи забележаа најголем пораст на цените на електричната енергија, гасот и нафтата за греење во 2021 година. Во септември, цената на гасот на европскиот пазар ја надмина историската ознака од 1.000 долари за илјада кубни метри и дополнително се зголеми до 2.000 долари за илјади кубни метри во октомври.

Економистите предупредуваат на скокови на енергенсите подлабоко во зима. Сепак, германската влада тврдеше дека „испораките се обезбедени“ и дека нема ризик од недостиг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…