Германија прeсече: Нема да испраќаме opyжје во Украина

t

Неколку дена откако Британија почна да го снабдува Киев со противтенковско оружје, Берлин соопшти дека нема да и предаде оружје на Украина поради можен конфликт со Русија.

Ова го потврди германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.

Двопартиска селекција на американски сенатори, исто така, најави испорака на оружје за Украина, оружје и проектили, малoкалибарско оружје и борбени бродови.

Германскиот канцелар Олаф Шолц, сепак, повтори дека политиката на Берлин не е да испорачува оружје во зоната на конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…

Русија го нападнала Киев со дронови?!

Украинските власти соопштија дека противвоздушната одбрана соборила…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Несреќа во Куманово: Се застрелал додека си…

Вчера во 19.24 часот во СВР Куманово…