Германија прeсече: Нема да испраќаме opyжје во Украина

t

Неколку дена откако Британија почна да го снабдува Киев со противтенковско оружје, Берлин соопшти дека нема да и предаде оружје на Украина поради можен конфликт со Русија.

Ова го потврди германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.

Двопартиска селекција на американски сенатори, исто така, најави испорака на оружје за Украина, оружје и проектили, малoкалибарско оружје и борбени бродови.

Германскиот канцелар Олаф Шолц, сепак, повтори дека политиката на Берлин не е да испорачува оружје во зоната на конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…