Објавено на:

Германија ќе биде зависна од Русија: Можно ли е гасоводот Северен тек 2 никогаш да не профункционира?

t

Американскиот Стејт Департмент соопшти дека гасоводот „Северен тек 2“ меѓу Русија и Германија нема да биде пуштен во употреба доколку Русија ја нападне Украина, што значително ќе ја зајакне претходната позиција на Западот за стратешки важните испораки на гас.

Како што се зголемуваат тензиите околу руското воено дивеење на источната граница на Украина, портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс во средата навечер изјави дека администрацијата на Бајден „соработува со Германија“ за да се осигура дека може да ја издржи загубата на гасоводот, објави Гардијан.

„Сакам да бидам многу јасен: ако Русија ја нападне Украина на еден или друг начин, Северен тек 2 нема да напредува“, изјави Прајс за Националното јавно радио. „Нема да навлегувам во детали. Ќе работиме со Германија за да се осигураме дека нема напредок.

Емили Хабер, германската амбасадорка во Вашингтон, се чини дека ја поддржа својата позиција во коментарите во четвртокот. Таа на Твитер истакна дека „минатото лето, САД и Германија заеднички изјавија дека ако Русија ја користи енергијата како оружје или ако има уште едно нарушување на суверенитетот на Украина, Русија ќе мора да плати висока цена“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц и министерката за надворешни работи Аналена Бурбок исто така јасно го кажаа ова. „Ништо нема да биде исклучено, вклучително и Северен тек 2“, рече Хабер.

Коментарите дојдоа по еден ден на интензивна дипломатска активност, во која Соединетите Држави рекоа дека го отвориле патот за справување со руските барања во Источна Европа додека Москва водеше разговори за безбедност со западните земји и продолжи да ја зголемува својата воена моќ.

Во писмената реакција на амбасадорот во Москва, САД ја повторија својата посветеност да ја поддржат политиката на НАТО за „отворени врати“, истовремено нудејќи „принципиелна и прагматична проценка“ на загриженоста на Кремљ, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Русија побара од НАТО да ги повлече своите војници и оружје од Источна Европа и да ја спречи поранешната советска република Украина да ѝ се придружи. Вашингтон и неговите сојузници во НАТО, како што се Велика Британија и Франција, ја отфрлија позицијата, но рекоа дека се подготвени да разговараат за други теми, како што се контролата на оружјето и мерките за градење доверба.

„Пишувањето работи е добар начин да се увериме дека сме што е можно попрецизни и дека Русите ги разбираат нашите позиции и идеи што е можно појасно. Во моментов, документот е кај нив и топката е на нивен терен. “, рече Блинкен.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече: „Иако се надеваме дека ќе работиме на добро решение – деескалација, ние сме подготвени на најлошото“.

Во четвртокот, кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, изјави за Блинкен дека сите земји вклучени во украинскиот проблем мора да останат смирени и да се воздржат од дејствија што ги ескалираат тензиите и ја разгоруваат кризата.

Најконтроверзниот европски енергетски проект „Северен тек 2“ има за цел да го удвои количеството гас што ќе тече од Русија директно во Германија преку гасовод под Балтичкото Море, заобиколувајќи ја традиционалната транзитна рута низ Украина.

Проектот наиде на отпор во ЕУ, САД и Украина, бидејќи ја зголеми енергетската зависност на Европа од Русија и доведе до одбивање на Украина да плати транзитни такси во време на пошироко противење од Москва кон Украина.

Гасоводот од 11 милијарди долари првпат беше објавен во 2015 година. Германската канцеларка Ангела Меркел, која поднесе оставка во 2021 година, беше ентузијастички поддржувач на него, ветувајќи дека ќе испорача евтино гориво за 26 милиони германски домови.

Но, долгогодишните стравови дека тој би можел да му даде на Владимир Путин поголема моќ да влијае на Германија и другите европски земји, нагло се зголемија како резултат на противењето во Украина.

Изградбата на гасоводот беше завршена во септември, но неговиот сопственик, руската гасна компанија Газпром, го чека конечното одобрение од германските регулатори за отворање на вентилите и испраќање гас на запад.

Изгледите на Русија да го прекине снабдувањето во случај на конфликт ја поттикна администрацијата на Бајден да започне разговори со земјите производители на гас ширум светот за да обезбеди снабдување за Европа.

Висок американски функционер оваа недела рече дека се подготвуваат планови за вонредни ситуации, а Белата куќа рече дека Џо Бајден ќе го прими катарскиот емир Шеик Тамим бин Хамад ал-Тани во недела, со „обезбедување стабилност“ на агендата. на глобалното снабдување со енергија “ .

Запрашана за информациите дека индустријата има мал или никаков капацитет да ги обезбеди потребните резерви, портпаролката на Белата куќа Џен Псаки во средата рече дека Соединетите држави се соочуваат со логистички предизвици, особено во однос на преносот на природен гас.

„Ова е дел од нашите разговори со многу компании и земји“, рече Псаки. „Но, повторувам, овие разговори продолжуваат и немаме намера да пропаднеме.

Во четвртокот, австралискиот министер за ресурси Кит Пит одби да потврди дали австралиските власти биле во активни разговори со Европејците за снабдувањето со гас.

Тој рече дека Австралија е еден од најсигурните добавувачи на течен природен гас за време на пандемијата. „Се разбира, ќе продолжиме да ги исполнуваме нашите постоечки договори, но кога ќе има недостиг, Австралија секогаш ќе бара поддршка за нашите пријатели“, изјави Пит за Sky News Australia.

Според него, „прашањето дали недостигот ќе им даде на австралиските извозници долгорочна можност или ќе стане само краткорочно решение“ е „прашање што извозниците мора да го решат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Средба Османи-Бербок: Германија е најгласен поддржувач на…

Во рамки на учеството на 78-то Генералното…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…