Германската партија во подем е прогласена за „екстремистичка“ и во трет регион

t

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD „несомнено“ спроведува антиуставна агенда.

Властите во германската област Саксонија го означија локалниот огранок на партијата Алтернатива за Германија (AfD) како екстремистичка група. Овој потег уследи по слични одлуки во Тирингија и Заксен-Анхалт, додека партијата е обвинета дека е „осомничен случај“ на десничарски екстремизам на федерално ниво.

АфД забележа 18,4 отсто од гласовите на регионалните избори во Хесен во октомври, што е нејзино најдобро остварување досега во една западна покраина и далеку пред своите ривали во владејачката коалиција „семафор“ во Германија. Таа, исто така, ужива зголемена поддршка во нејзините традиционални источни упоришта, со неодамнешната анкета на Spiegel што ја стави на прво место со 32% од гласовите во поранешната Германска Демократска Република.

Критичарите ја обвинија АфД дека води ксенофобична и антимуслиманска политика, обвинувања што партијата ги негира.

Во петокот, претседателот на саксонскиот огранок на Канцеларијата за заштита на Уставот (BfV), Дирк-Мартин Кристијан, изјави дека „нема повеќе сомнежи за десничарската екстремистичка ориентација на AfD Саксонија“. Властите дојдоа до заклучок откако внимателно го следеа локалниот дел на партијата во последните четири години.

Правниот статус значи дека BfV сега може да распореди средства за надзор и разузнавање за да собира информации за активностите на AfD без ограничувања.

Безбедносната служба понатаму тврди дека организацијата „следи антиуставна агенда“, повикувајќи се на изјави на високи членови на огранокот на АфД во Саксонија. Кристијан особено се осврна на ставот на огранокот на AfD за имиграцијата, што тој го карактеризира како „т.н. етно-плурализам“.

„Според [ставот на АфД], стекнувањето германско државјанство ќе се определи исклучиво според етничко-биолошките и културните критериуми“, тврди функционерот.

Кристијан, исто така, ги обвини саксонските лидери на АфД дека јавно ги клеветат мигрантите, особено муслиманите.

Дополнително, огранокот на АфД беше обвинет за користење прикриени антисемитски клишеа и ангажирање во „општото оцрнување на нашата демократија“ од страна на „јавно клеветење на државните институции, како и на нивните претставници“.

АфД собра 27,5 отсто од гласовите на последните регионални избори во Саксонија во 2019 година.

По невидено силно прикажување на регионалните избори во покраината Хесен и Баварија во октомври, ко-лидерот на АФД, Алис Вајдел, објави дека политичката сила „повеќе не е источен феномен, туку стана главна целосно германска партија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бербок: Германија не може да прифати Кина…

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок денеска…

Зеленски удри по Шолц: Не ни дава…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше…

Инфлацијата во Германија се намали за дополнителни…

Инфлацијата во Германија дополнително се намали во…

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА: Повлечен дрес поради сличност…

Производителот на спортска опрема Адидас и Германскиот…

Постарите од 18 години ќе можат да…

Легализацијата на канабисот за лична рекреативна употреба,…