Објавено на:

Германска анализа: Македонија тактички „ја умртви“ Португалија

t

Германски аналитичари од Билд и Спорт1, кои уште долго ќе паметат што им направивме во Дуисбург пред една година, се занимавале со анализа на играта на Македонија во бараж финале за СП 2022.

За македонската репрезентација потенцираа дека уште еднаш изненадила со тактичката поставеност и дека резултатот можел да биде поинаков, ако не се случеле индивидуалните грешки.

„Македонија тактички целосно ја ‘умртви’ Португалија. Погледнувајќи го оној висок пресинг, поставеност на дефанзивците на дури 35-40 метри очигледно е дека македонската селекција и тоа како ги следи модерните фудбалски текови уште еднаш потврдувајќи дека не случајно обезбеди финале од баражот за СП“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски: Му објаснив на Мицкоски какви…

Денес имавме средба со пртседателот и тимот…

Кичевскиот градоначалник ги критикува СДСМ и ДУИ:…

Покрај низата високи партиски членово и екс-функционери,…

Васало за бугарските клубови и уставните измени:…

Заменик aмбасадорoт во делегација на ЕУ во…

Синдикатот на УКИМ бара за 4 години…

Синдикатот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“…

(Во живо) Прес-конференција на премиерот Димитар Ковачевски

Следете ја во живо прес-конференцијата на премиерот…