Објавено на:

Германскиот претседател игнориран при пристигнувањето на Блискиот Исток

t

Катарскиот министер за надворешни работи го остави Франк-Валтер Штајнмаер да чека на изгор жешко.

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер во средата бил држен да чека речиси 30 минути на излезот на патничкиот авион во големата жештина на Доха, пред катарскиот министер за надворешни работи Солтан бин Саад ал-Мураики конечно да пристигне да го прими, објавија германските медиуми.

Државниот медиум Дојче веле (ДВ), кој ја придружува делегацијата на Штајнмаер, објави дека се чини дека официјалните подготовки за пристигнувањето на претседателот во Катар се на место. Црвениот тепих беше распуштен и почесната гарда беше подготвена, но немаше службеник да го пречека германскиот претседател додека тој стоеше, со скрстени раце, на врвот на рампата. И покрај доцнењето, средбата на Штајнмаер со катарскиот емир шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани подоцна се одвиваше според предвиденото, јави ДВ.

Штајнмаер беше во блискоисточната држава за да разговара за напорите за ослободување на преостанатите германски заложници кои ги држеше Хамас, по нападот на палестинската милитантна група врз Израел на 7 октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Фајненшл тајмс: Саудискиот крал Бин Салман го…

Високи британски пратеници го опишаа пријавениот потег…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…