Објавено на:

Германски тенкови „Леопард“ ќе одат во Украина

t

Германската влада се согласила да обезбеди тенкови „Леопард“ за Украина.

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрех ги информирала сојузниците за таквата одлука.

Како што објави „Ди велт“, официјално е побарана испорака на 88 тенкови „Леопард 1A5“.

Како што наведува весникот, концернот „Рајнметал“ е во можност да испрати 22 тенкови во рок од неколку недели, а останатите – до крајот на годината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ: Над 500 лица…

Европол уапси 566 лица и заплени над…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…