Објавено на:

Германски тенкови „Леопард“ ќе одат во Украина

t

Германската влада се согласила да обезбеди тенкови „Леопард“ за Украина.

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрех ги информирала сојузниците за таквата одлука.


Како што објави „Ди велт“, официјално е побарана испорака на 88 тенкови „Леопард 1A5“.

Како што наведува весникот, концернот „Рајнметал“ е во можност да испрати 22 тенкови во рок од неколку недели, а останатите – до крајот на годината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на…

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од…

Георгиевски: Не сме го виделе францускиот предлог,…

Претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски пред почетокот на средбата…

Лукаревска: Од наредната година ќе се зголеми…

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција најави…

ИДЕНТИТЕТОТ, ЈАЗИКОТ И КУЛТУРАТА МОРА ДА ГИ…

Апел за неприкосновено зачувување на македонските национални…

(Видео) Велат не нема: Ама еве не…

На социјалните мрежи се појави видео од…