Објавено на:

Ги зафркнавме со санкциите: Русија го зголеми извозот на природен гас во Кина за 60%

t

Руските енергенси се пренасочуваат во Азија: извозот на гас во Кина се зголеми за над 60 проценти.

Извозот на гас во Кина преку гасоводот „Моќта на Сибир“ во првите шест месеци од годинава е зголемен за 63,4 отсто, објави руската компанија „Гаспром“.

„Извозот на гас во Кина преку гасоводот „Моќта на Сибир“ расте во рамките на билатералниот долгорочен договор меѓу „Гаспром“ и ЦНПЦ (Кинеската национална нафтена корпорација). „Испораките на руски гас преку гасоводи до Кина за шест месеци од 2022 година се зголемени за 63,4 отсто“, објави компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Црвен аларм во Кина: Најмногу заразени со…

Во Кина се регистрирани повеќе од 2.400…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…