Објавено на:

Ги оставаат на цедило? Британија ги регистрира украинските бегалци како бездомници – пропадна шемата за вдомување

t

Обединетото Кралство ги регистрира Украинците како бездомници: Под 10% од апликациите се обработени – шемата за вдомување не работи соодветно.

Десетици украински бегалци, наводно, се регистрирани како бездомници неколку дена по пристигнувањето во ОК преку новата спонзорска шема поддржана од владата, пишува Гардијан.

Планот предвидува Британците да ги примат бегалците за месечен надомест од 350 фунти кој го дава британската влада.

Од 28.000 барања, досега се обработени само 2.700 визи. Некои податоци дури сугерираат дека голем број сместувања станале нефункционални за само неколку дена – веројатно поради лошото ниво на проверки пред да се преселат бегалците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Повеќе од три милиони бегалци се вратиле…

Повеќе од три милиони украински бегалци веќе…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…