Објавено на:

Големо засилување за Украина: Стасале 5000 војнички шлемови од Германија

t

Германија ѝ предаде на Украина 5.000 шлемови, а има сериозни ограничувања за испорака на оружје, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за „Вашингтон пост“.

„Најпрво Украина побара шлемови и ние одговоривме на тоа барање. Под два, постојат строги извозни критериуми до кои се придржуваме кога извезуваме оружје во кризните региони. „Постои долг континуитет на германските извозни ограничувања на оружјето, со кои се занимаваше претходната влада“, објасни Шолц.

Зборувајќи за можноста да се спречи пуштањето во употреба на гасоводот „Северен тек 2“, тој посочи дека Германија и нејзините земји се подготвени да ги „преземат сите неопходни мерки“ во случај на руска „инвазија“ на Украина.

„Имаме јасен договор со американската влада во однос на транзитот на гас и енергетскиот суверенитет на Европа. Веќе се договоривме да ја поддржиме Украина, интензивно да се бориме за транзит на гас низ Украина и дека ќе бидеме многу одлучни доколку тој гас е во прашање.

Апсолутно е јасно дека во таква ситуација сите опции ќе бидат на маса. Нема да навлегувам во детали, но нашиот одговор ќе биде единствен и дециден“, истакна германскиот премиер.

Да потсетиме, Олаф Шолц е во посета на Вашингтон, каде денеска ќе има средба со американскиот претседател Џозеф Бајден.

Претходно германското Министерство за одбрана најави дека на Киев ќе му предаде 5.000 шлемови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова воена помош од 480 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Канада ќе обезбеди дополнителна воена помош од…

“Сувереност”: САД барале објаснување од Полска за…

САД побараа од Полска да ја објасни…

БиБиСи: Генералот Залужни под истрага

Украински воени генерали и други воени лица…

Крај на поддршката? САД да престанат да…

Американскиот Конгрес треба да престане да фрла…

(Видео) “Големиот патриот” Милошоски за време на…

"Големиот патриот" Антонио Милошоски во 2001 година…