Објавено на:

Градоначалникот на Мариопол: Насилно се депортирани повеќе од 40.000 цивили од градот

t

Градоначалникот на опколениот украински град Мароупол, Вадим Бојченко денеска изјави дека околу 40.000 цивили од тој град биле насилно депортирани во Русија или во украинските региони под контрола на Русија.

– За жал, морам да објавам дека од денеска жителите се насилно депортирани. Проверивме преку административниот регистар дека повеќе од 40.000 луѓе се веќе депортирани, изјави Бојченко на украинската телевизија.

Русија претходно објави дека ја презелде контролата врз Мариопол поскоро два месеца крвави борби.

Мариупол сè уште пружа отпор, изјави денеска воен претставник на САД.
Украинските власти побараа од Русија да обезбеди хуманитарни коридори од Мариупол и тамошната фабрика Азовстал.

-Бараме итно да се отвори хуманитарниот коридор од фабриката Азовстал, за жени, деца и други цивили, изјави вицепремиерката Ирина Верешчук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украински маринец од “Азовстал”: Наскоро ќе паднеме

Украински маринец од опколената челичарница Азовстал во…

Животот се враќа во нормала: Едно училиште…

Во Мариопол започна со работа првото училиште…

Градоначалникот на Мариопол: Насилно се депортирани повеќе…

Градоначалникот на опколениот украински град Мароупол, Вадим…

Пушилин: Платеници од САД, Романија и Канада…

Платеници од САД, Романија и Канада би…

Украина го одби ултиматумот на Русија: Војската…

Украинските сили ќе продолжат да го бранат…