Објавено на:

Гранатирани 450 цели, убиени повеќе од 120 украински војници, уништени 30 оклопни возила – Брифинг на руското Министерство за одбрана

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (21.04.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.


Во текот на денот, ракети на воздух со висока прецизност нападнаа 14 објекти на вооружените сили на Украина. Како резултат на ударите во областа на населбата ПОПАСНАЈА беа погодени: командно место, две складишта за муниција, две области на концентрација на жива сила и украинска воена опрема, како и две упоришта на националистите.

Во населбите ШНУРКИ и СЛАВЈАНСК се уништени магацини со муниција, а поразена е и живата сила и опремата на Вооружените сили на Украина во областите ЧЕРКАСКОЕ и АЛЕКСАНДРОВКА. Уништени се до 120 националисти, како и повеќе од 30 оклопни возила и возила.

Оперативно-тактичката авијација на руските воздушни сили во текот на денот погоди 64 воени објекти на Украина. Меѓу нив: 17 области на концентрација на жива сила и украинска воена опрема во областите РЕД ЛИМАН и ДРОБИШЕВО, како и две складишта со ракетно и артилериско оружје во областа на градот ЗАПОРИЖИЈА.

Ракетните трупи и артилерија погодија 450 непријателски цели во текот на денот. Вклучувајќи: 14 командни пунктови, како и 429 упоришта и места на акумулација на работна сила и опрема во населбите ВЕЛИКАЈА КАМИШЕВАКА, ЧЕРВОНОЕ, ПАШКОВО, НОВАЈА ДМИТРОВКА, регионот Харков.

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија украинско беспилотно летало во областа Јасноје во Народна Република Доњецк.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 140 авиони, 106 хеликоптери, 512 беспилотни летала, 254 противвоздушни ракетни системи, 2422 тенкови и други оклопни борбени возила, 266 повеќекратни ракетни фрлачи, 1051 теренски артилериски пушки и минофрлачи, како и 2274 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Голема загриженост кај лидерите на Г7: Зошто…

Лидерите на Г7 изразија загриженост за плановите…

Русија го враќа ударот: Воведе санкции за…

Русија воведе санкции за 43 канадски државјани.…

Песков: Русија не банкротира, средствата се уплатени…

Кремљ: Неосновани се тврдењата за неисполнување на…