Објавено на:

Гранатиран камп за сместување на меѓународни сили во Сомалија – имало војници од Балканот

t

Меѓународниот камп за сместување на меѓународните сили во главниот град на Сомалија, Могадишу, во кој се сместени и припадниците на војската на Србија ангажирани во мировната операција на Европската унија за обука на безбедносните сили на Сомалија, беше погоден со проектили од минофрлачи од 82 милиметри.

Два проектили паднаа во кампот и три во непосредна близина.

Во гранатирањето нема повредени, а сите шест припадници на Војската на Србија се добро и продолжуваат професионално и одговорно да ги извршуваат задачите. Во кампот се преземени дополнителни мерки за заштита за да се обезбеди безбедност на сите припадници на меѓународните сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пендаровски: Да внимаваме на “малигните актери”…

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски преку…

Ѓукановиќ: Националисти бараат прекројување на границите на…

Денес, националистите повторно се обидуваат да ја…

НАТО ќе се потруди да ги снабди…

Членките на НАТО се обидуваат да и…

Терористи зазедоа хотел во главниот град на…

Непознати напаѓачи презеле контрола врз хотел во…

Нова мисија: Ердоган ќе ги “смирува” замрсените…

Ердоган во нова мисија: Дали Турција може…