Објавено на:

Грета Тунберг го „подбра“ Бајден поради технолошката експанзија на фосилни горива

t

Шведскаата еко-активистка Грета Тунберг, улогата на американскиот претседател Џо Бајден како таканаречен климатски лидер ја нарече чудна, земајќи го предвид она што го прави неговата администрација.

„САД всушност ја прошируваат инфраструктурата за фосилни горива. Зошто САД го прават тоа? рече Тунберг за време на интервју за WaPo.

„Тоа ве тера да се запрашате што правеа сите овие децении, без воопшто да ги спомнуваат фосилните горива во контекст на проблемот што во голема мера е предизвикан од фосилните горива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…

Да не го турна Путин: На социјалните…

Американскиот претседател Џо Бајден падна од велосипед…

(Видео) Изгледа му требаат помошни тркала: Бајден…

Претседателот на САД, Џо Бајден во текот…

Бајден бара решение: Како до олеснување на…

Американскиот претседател, Џо Бајден денес изјави дека…