Груби се пожали: Земам најниска плата како функционер – Да не треба да си ги намалиме платите во Влада?

t

Мојата плата како вицепремиер е 70.000 денари, истакна во анализата на 24 Вести, првиот заменик на премиерот Артан Груби.

„Јас како функционер земам најмала плата. Претходно сум имал повисока плата. Платата на министрите и на пратениците не е покачена со години. Тоа што ние како влада направивме е покачување на минималната плата на 18.000 денари.  Сега ние ли треба да ги намалиме нашите плати“, вели Груби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Синдикатот на УКИМ бара за 4 години…

Синдикатот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“…

Се “заглавуваме” за нови 250 милиони евра:…

Владата донесе одлука за издавање на хартии…

Партиите тврдат: Владејачкото мнозинство и Владата се…

Партиите од владејачкото мнозинство тврдат дека нема…

Ограничени маржи на основните продукти: Народот нека…

Владата ни препорачува да готвиме во помали…

Деаноски: Поради инфлацијата покачување на платите под…

Претседател на синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски…