Грција воведе kaзни за невaкцинираните лица постари од 60 години

t

Во Грција од недела стапува на сила нова епидемиолошка мерка.

Владиниот портпарол Јанис Економу изјави за новинарите дека невакцинираните лица постари од 60 години ќе треба да плаќаат по 100 евра месечно.

Тој објасни дека оваа мерка е неопходна, бидејќи девет од 10 смртни случаи од корона припаѓаат на таа возрасна група.

Дополнително, седум од 10 интубирани пациенти во одделенијата за интензивна нега ковид се постари од 60 години.

Осум од десет се невакцинирани, додава тој за „Економист“.

Атина на крајот на ноември објави задолжителна вакцинација за лицата постари од 60 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таравари: Северна Македонија нема друга алтернатива освен…

Претседателот на Алијснса за Албанците, Арбен Таравари,…

Пожар избувна во централна Грција, се заканува…

Голем пожар избувна во средата вечерта во…

Камерите забележиле како девојчето влегува во кола,…

Малата Василики Николопоулу(11) исчезна во неделата вечер…

Исчезна 11 годишно девојче во Грција- активиран…

Организацијата „ The Smile of the Child…

Роденденска забава се претвори во пекол: 4…

Четири деца се повредени за време на…