Грција во жaлocт: Пoчинa поранешниот грчки претседател

t

Поранешниот грчки претседател Каролос Папуљас, кој таа функција ја извршуваше во два мандати од 2005 до 2015 година, почина денеска на 92-годишна возраст, соопштено е во Атина.

Папуљас во два наврати беше и шеф на дипломатијата, објави Ројтерс.

Грчкиот претседател Катрин Сакеларопуло му оддаде почит на Папуљас за неговата улога во движењето на отпорот против нацистичката окупација во Втората светска војна и воената хунта во Грција од 1967 до 1974 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Загина пилот: Се урна авион во Грција!

Во аероклубот во близина на грчкиот град…

ЕУ: Будно ја следиме ситуацијата во Косово,…

Европската унија внимателно ги следи неодамнешните настани…

Кој ќе го наследи Ципрас: Каселакис и…

Со 45,47 отсто од гласовите, Стефанос Каселакис…

Силни земјотреси во Грција и Италија утрово!

Серија земјотреси утрово ги стресоа Грција и…

Заев: Очекувам грчката страна целосно да го…

Имплементацијата на Договорот од Преспа продолжува и…