Грција во жaлocт: Пoчинa поранешниот грчки претседател

t

Поранешниот грчки претседател Каролос Папуљас, кој таа функција ја извршуваше во два мандати од 2005 до 2015 година, почина денеска на 92-годишна возраст, соопштено е во Атина.

Папуљас во два наврати беше и шеф на дипломатијата, објави Ројтерс.

Грчкиот претседател Катрин Сакеларопуло му оддаде почит на Папуљас за неговата улога во движењето на отпорот против нацистичката окупација во Втората светска војна и воената хунта во Грција од 1967 до 1974 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

ВЛАДА, НЕМОЈ ДА СТЕ РЕАГИРАЛЕ! Грција ја…

До крајот на годината се очекува првите…

Грција забрани извоз на огревно дрво

Владата на Грција забрани извоз на огревно…

Драма над грчкото небо: Борбени авиони вратија…

На меѓународниот аеродром во Атина синоќа пристигнале…

Грција со сеизмички испитувања ќе бара наоѓалишта…

Сеизмички истражувања за наоѓалиштата на природен гас…